Haberler

Almanya Konsolosluğu Önemli Açıklama

Tüm vize kategorilerinde (Aile Birleşimi, çalışma, schengen v.b) başvuru randevuları Türkiye’de sadece Almanya konsoloslukları haricinde hizmet veren iDATA aracılığıyla alınabilmektedir. iDATA şirketi Türkiye’deki Almanya Konsolosluklarının yetkili partneridir. İdata' ya ait web adresini aşağıda bulabilirsiniz

iDATA web sitesi adresi:www.idata.com.tr

Benzer biçimde tasarlanmış veya benzer isimlere sahip web siteleri iDATA’ya ait olmayıp, Türkiye’deki Alman diplomatik temsilciliklerle herhangi bir bağlantıları bulunmamaktadır. Yasal olmayan yöntemlerle, kendisini diplomatik temsilcilik veya iDATA tarafından yetkilendirilmiş gibi göstermeye çalışan kurumlardan hizmet alınması hususunda dikkatli davranılması gerekmektedir. Özellikle Almanya'ya Aile Birleşimi ile gidecek vatandaşlarımızın Almanya Aile Birleşimi Vizesi için İDATA'yı aramaları gerekmektedir. Altın Geçit Almanca Kursu olarak kendi öğrencilerimizin randevularını biz almaktayız. Almanya Aile Birleşimi Vizesi için Almanca A1 Sertifikası zorunludur.

Almanya Aile Birleşimi Vize Randevusu için sadece İDATA’ya 0850 460 84 93 no’lu telefondan Pazartesi ile Cuma günleri arasında, 08.00-12.30 ile 13.30-18.00 saatlerinde ulaşabilirsiniz.

Almanca A1 Kursu için kursumuzun internet adresi www.altingecit.com

Goethe Institut Almanca A1 Sertifika Sınavı

Almanya'ya evlenip gidecek vatandaşlarımız Aile Birleşimi yapabilmeleri için Almanca A1 Sınavına girerek Almanca A1 Sertifikası almak zorundalar. Almanya Devleti Almanca A1 Sertifikasını belli kurumlardan almanızı istemektedir. Bu kurumların başında en güvenilir olan kurum Alman Kültür Merkezi Goethe Institut'tür. Goethe Institut Ankara, İstanbul ve İzmir'de Almanya Aile Birleşimi için Almanca A1 sınav hizmeti vermektedir. Almanya'ya Aile Birleşimi Vizesi ile gitmek için girmeniz gereken Almanca A1 Sınavına girmek için Goethe Institut'ün anlaşmalı olduğu VFS şirketini aramanız gerekmektedir. Aramadan önce herhangibir Yapı Kredi Bankasına giderek Banka görevlisine Vize İşlemleri menüsünün altında Vfs Vize İşlemleri menüsünün altında Goethe Institut Almanca Sınavı Randevu Ücreti diye bir bölüm var o bölüme İsim, Soyisim ve TC Kimlik Numaranızı vererek bugünün şartlarıyla 26,5 TL yatırararak birgün sonra yatırdığınız dekontla birlikte VFS Şirketini aramanız gerekmektedir.
(0212 373 58 08)

Bu numarayı arayıp Almanya Aile Birleşimi için Almanca A1 sınav tarihini aldıktan sonra müşteri temsilcisi size Goethe Institut'un Akbank hesap numarasını verecektir. Goethe Institut'un Akbank hesap numarasına bugünün şartlarıyla 270 TL yatıracaksınız. Goethe Institut'de size verdikleri tarihte Almanca A1 Sertifika Sınavına girmeye giderken yanınızda Akbank'a yatırdığınız dekontu götürmenizi tavsiye ederiz. Goethe Institut'den Almanca A1 sınav tarihinizi Almanca Eğitimi almaya başlamadan 2 ay öncesinde almanızı tavsiye ederiz. Çok talep olduğu için kontenjan sıkıntısından dolayı erken Almanca A1 Sertifika Sınav Tarihi almanız sizin faydanıza olacaktır.

Almanca Eğitiminizi Türkiye'de her yerde alabilirsiniz fakat bunu yaparken Almanca eğitimi alacağınız kursun T.C Milli Eğitim Bakanlığı bağlısı olup olmadığını mutlaka sorunuz. Yukarıda yazmış olduğumuz tüm işlemlerinizi kursiyerimiz olduğunuz da Altın Geçit Almanca Kursu olarak biz yapmaktayız.
Ayrıntılı bilgi için 0312 417 87 45 - 0312 417 87 46 No'lu telefonları arayabilirsiniz. Ayrıca Almanya Aile Birleşimi Vize Randevunuz için yapmanız gereken konularda da size Ücretsiz Almanya Aile Birleşimi Vize Danışmanlığı vermekteyiz. Altın Geçit Almanca Kursu olarak Kurumumuz Almanca A1 Sertifika Sınavında 1500'den fazla öğrenciyi başaralı kılmanın haklı gururunu yaşamaktadır. Almanya'ya Aile Birleşimi vizesi ile gönderdiğimiz öğrencilerimiz Almanca A1 sınavında Türkiye'nin en iyi Almanca Kursu olduğumuzun ispatıdır.

Almanya'nın Göç Konusundaki Notu

Almanya bir göç alma konusunda ülke olarak aslında sanıldığından daha iyi durumda. Bu görüş dünyadaki farklı göç ülkelerini kıyaslayan uzmanlara ve bilim adamlarına ait. Göç denince dünyada akla gelen Kanada ve ABD gibi ülkelerden pek çok bakımdan daha iyi durumda olduğu belirtilen Almanya, göçmenlerin uyumu ve göçmenlere yönelik programlar konusunda neredeyse öncü rolü oynamaya başladı. „Sachverständigenrat deutscher Stiftungen für Integration und Migration“ adlı kuruluşun bilirkişi raporunda yer alan verilere göre Almanya inanılanın aksine çok daha iyi durumda ve günlük tartışmalarda bu gerçek çoğu kez farkedilmiyor.

SIĞINMACILARA SALDIRILAR KONUSU VAHAMET BOYUTUNDA

Göçmenlerle ilgili önemli kriterler olan istihdam piyasasında yer alabilmek ve istihdam piyasasının akademisyen olmayan göçmenlere kapılarını açması konusunda Almanya pekçok gelişmiş göç ülkesine göre çok daha iyi durumda. Raporda Almanya'nın göçmenler için yaptıkları olumlu olarak değerlendirilirken, bazı olumsuz noktalara da dikkat çekiliyor. „Süddeustche Zeitung“ Gazetesi’nde yer alan habere göre raporda olumsuz bir unsur olarak en başta sığınmacı barınaklarına yönelik saldırıların vahamet boyutuna geldiğine dikkat çekiliyor. Raporu kaleme alan uzmanlar, Almanya'nın raporda iyi durumda olarak gösterilmesinin herşeyin toz pembe olduğu anlamına gelmediğine dikkat çekiyor ve örnek olarak ülkede hâlâ „göç politikalarıyla ilgili toptan bir strateji“ („migrationspolitische Gesamtstrategie“) bulunmadığının altını çiziyor. Birçok ülkeden gelen vatandaşlara Almanya'ya uyum konusunda Almanca Dil Zorunluluğunu mecbur kılmaktadır.

Haber: (Almanya Bülteni) – Berlin

Almanya Aile Birleşimi Vizesini Neden Geç Veriyor!!

Almanya Aile Birleşimi vizesine başvuru yapacak Türkiye'de ki eşler ikametgah adreslerine göre Almanya konsolosluklarına başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu ikametgah adreslerin de en az 6 aydır oturuyor olmaları gerekmektedir. Vize Randevu servisi İDATA'yı (0090-444 8493) arayınca Ankara Almanya Konsolosluğu için yaklaşık 5-6 ay sonraya, İzmir Almanya Konsolosluğu için yaklaşık 6-7 ay sonraya, İstanbul Almanya Konsolosluğu da yaklaşık 1-2 ay sonraya Almanya Aile Birleşimi Vizesi için randevu vermektedir. Ankara ve İzmir Konsolosluklarından başvuru yapacak kişilerin ALMANYA'da YAŞAYAN EŞLERİ, Almanya'da ki yabancılar polisine giderek bu konuyu sorgulamaları Türkiye'de ki eşlerinin yapacağı Aile Birleşimi Vize Randevularının daha hızlı yapılması için fayda sağlayacaktır.

Almanya A1 Almanca Sınav Zorunluluğunu Devam Ettireceğini Açıkladı!!

Öncelikle haberimizin kaynağı olan Ankara Alman Konsolosluğunun sitesini sizlerle paylaşmak isteriz.

http://www.ankara.diplo.de/Vertretung/ankara/tr/06__Visa/eugh-entscheidung-spracherwerbsnachweis.html

Avrupa Adalet Divanı`nın Almanca şartı ile ilgili verdiği 10 Temmuz 2014 tarihli kararı sadece Almanya`da yaşayan Türk vatandaşı eşinin yanına gitmek isteyen kişiler açısından bağlayıcıdır.

Türkiye`deki Vize Bölümleri, aile birleşimindeki dil şartı ile ilgili 11.07.2014 tarihinde yeni bir uygulamaya geçtiler:

  • Vize alabilmek için gerekli dil şartı bundan sonra da yerine getirilmesi gerekecektir.
  • Aile birleşimi amacıyla Almanya´da yaşayan Ortaklık Anlaşması kapsamına giren Türk vatandaşının (çalışan, serbest meslek sahibi) yanına gitmek isteyenlerde ağır şartlar söz konusu olduğunda, dil şartından feragat edilebilecektir.
  • Almanya´ya gitmeden önce basit düzeyde de olsa Almanca öğrenme imkanı olmayan eşler veya ciddî çaba sarfetmiş olmasına rağmen bir yıldır Almanca öğrenememiş olanlarda ağır şartlardan bahsedilir. Ağır şart ölçüsünde, Alman vatandaşının yanına aile birleşimi amacıyla gidecek olanlardaki uygulama esas alınır.
  • Bunun dışında diğer yabancıların yanına aile birleşimi amacıyla gitmek isteyenlere de ağır şartlarını gerekçelendirme imkanı tanınacaktır.

Almanya'da Yaşayanlara Üniversite eğitiminde Yeni Vizyon

Yurt dışında yaşayan gençler Türkiye’deki üniversitelerle buluşmaya “Yeni Vizyon”la hazırlanıyor! Doç. Dr. Kamile Akgül’ün moderatörlüğünde her Cuma Almanya saatiyle 22.00‘da TGRT EU’da yayınlanacak olan ve yurt dışında yaşayan gençleri, Türkiye’deki üniversitelerle her hafta buluşturmayı hedefleyen “Yeni Vizyon” Programı, Türkiye’de eğitim veren üniversitelerin temsilcilerinin katılımıyla yapılacak.

YURTDIŞINDAKİ ÖĞRENCİLER İÇİN ÖNEMLİ FIRSAT

Üniversitelerin akademik kadroları, yurt ve burs imkanları, kültürel ve sosyal yaşam gibi öğrencilerin öğrenim hayatı boyunca gereksinim duyacakları her konuda bilgiye ulaşabilecekleri programın özellikle yurt dışındaki öğrenci adayları için önemli bir rehber olması hedefleniyor. Kendini geliştirmek, kariyerlerinde yeni bir atılım yapmak isteyen gençlerin ve Türkiye’deki akademik dünyanın gelişmelerini takip etmek isteyen herkesin beğenisine sunulacak olan program aynı zamanda çocuklarının eğitimini önemseyen aileler için de bilgilendirici nitelikte olacak.

ÖĞRENCİLERE GÜVENİLİR BİR DESTEK 

Türkiye’de son yıllarda “her ile bir üniversite” projesinin hayata geçirilmesi ve bununla birlikte, eğitime yapılan sermaye yatırımıyla vakıf üniversitelerinin sayısının artması, Türkiye’nin lisans ve lisansüstü öğrenimin yeni cazibe merkezi haline gelmesini sağladı. Öğrenci değişim programlarıyla da son yıllarda özellikle batılı öğrencilerin ilgi odağı haline gelen Türkiye üniversitelerinde eğitim görmek isteyen öğrencileri bilgilendirecek olan program, aynı zamanda gençlerin geleceklerini belirlemede güvenilir bir yardımcı olacak.

Kaynak : http://www.almanyabulteni.de/egitim/universite-egitiminde-yeni-vizyon

 

Almanya'da ki Vardiya İşçilerine Güzel Haber

Federal İş Mahkemesi'nin kararına göre sağlık sorunları nedeniyle işe gidemeyen bir vardiya işçisinin maaşı kesilemeyecek; bu çalışanlara uygun bir vardiya verilecek. Mahkemenin kararının özellikle saat ücretiyle çalışan vardiya işçilerinin haklarını genişletecek bir nitelikte olduğu belirtiliyor.

Federal İş Mahkemesi'nden gece çalışan vardiya işçilerine iyi haber geldi. Mahkeme, kararında hastalık nedeniyle gece vardiyasında çalışamayan bir vardiya işçisinin gündüz vardiyasında çalışabileceğine hükmetti. İşverenlerin olabildiğince bu kişilere çalışamadıkları zaman karşılığında gündüz vardiyası vermeleri gerektiğine vurgu yapan mahkeme, bir işçinin sağlık sorunları nedeniyle gece vardiyasında çalışamıyor oluşunun onu “iş göremez” (“Arbeitsunfähig”) yapmadığına dikkat çekti.

GECE ÇALIŞAMAYANLARA GÜNDÜZ VARDİYASI

Mahkemenin karararına konu olan dava 1983 yılından beri hemşire olarak Potsdam'daki bir hastanede çalışan bir kadının iş vereni tarafından “iş göremez” olarak gösterilmesine itiraz edip dava açması üzerine görüldü. Uzun yıllar gece hemşiresi olarak çalışan kadın hemşire rahatsızlığı nedeniyle kullandığı ilaçların kendisinde ağır uyku durumu yaratması üzerine geceleri çalışamamaya başladı. Bunun üzerine hastane yönetimi kadının “iş göremez” olduğunu bildirdi. Hastane hemşirenin çalıştığı sözleşme gereğince pazar ve tatil günlerinde gece vardiyasıyapılacağının yazdığını gerekçe gösterdi.

Mahkeme hakimi kararında hemşireyi haklı bularak kadının “iş göremez” durumda olmadığı ve uygun bir vardiyada çalışabileceğini bildirdi. Özellikle büyük işletmelerde işverenin vardiyaları ayarlarken çalışanların özel durumlarını dikkate alması ve gerekirse gece vardiyasının gündüz vardiyasıyla değiştirebileceği de mahkemenin kararında yer aldı.


Haber:
 (Almanya Bülteni) – Düsseldorf

Kaynak : http://www.almanyabulteni.de/ekonomi/vardiya-iscilerine-iyi-haber

Almanya'daki Emeklilere Müjde

Almanya yaşayan 20 milyonun üzerindeki emekliye müjdeli haber geldi. Emekli maaşlarına 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere zam yapıldı. Artışın batıda yüzde 1,67, doğuda ise yüzde 2,53 oranında olduğu bildirildi.

“n.tv.de” isimli haber sitesinde yer alan bir habere göre 20 milyon emekli 1 Temmuz'dan itibaren emekli maaşlarını zamlı alacak. Haberde Federal Çalışma Bakanı Andrea Nahles'in zam oranını batı eyaletleri için yüzde 1,67, doğu eyaletleri içinse yüzde 2,53 olarak açıkladığı bilgisi yer aldı. Federal İstatistik Dairesi verileri Almanya'da istihdam piyasasınea ücretlerin arttığını ortaya koymuştu. Emekli maaşlarındaki son artış, emekli aylıklarını bu ücret artışıyla uyumlu hale getirmeyi amaçlıyor.

DOĞU HALA BATININ GERİSİNDE

Peki, artış doğu eyaletlerinde neden daha fazla? Bakan bunun gerekçesi olarak baz aldıkları ücret artışının doğu eyaletlerinde daha yüksek olmasını gösterdi. Son artışla birlikte doğudaki emekli aylıkları batıdakinin yüzde 92,2'si seviyesine gelmiş oldu. Bu oran artıştan önce yüzde 91,5 seviyesindeydi.

Bakan Nahles söz konusu emekli aylığı artışını “emeklilere iyi haber” diyerek duyurdu ve 63 yaşında emeklilik hakkı için çalıştığını hatırlatarak konuyla ilgili kabinede ikna faaliyetleri yürüttüğüne vurgu yaptı.


Haber:
 (Almanya Bülteni) – Berlin

Tayyip Erdoğan ve Angela Merkel Görüştü

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Berlin’e gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan mevkidaşı Angela Merkelile görüşmesinin ardından yine Başbakan Angela Merkel ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Başbakan Erdoğan, Merkel ile Almanya Türkiye ilişkileri bağlamında bilim ortaklığı, Suriyeli mültecilerin durumu, Avrupa Birliği (AB) müzakereleri ve Almanya'da yaşayan Türk kökenli vatandaşlar hakkında görüştüklerini dile getirdi.

OLUMLU YANSIMALAR OLACAK

AB tam üyelik müzakerelerinde Almanya’dan destek beklediklerini dile getiren Erdoğan: "Yeni Kabul Anlaşması ve vize muafiyeti konularında Almanya’nın olumlu bir tavır sergilemesini bekliyoruz. Bunun sonucu olarak Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilere olumlu yansımaları olacak" şeklinde konuştu.

MERKEL’İN TAM ÜYELİK TEREDDÜTÜ DEVAM EDİYOR

Türkiye'nin AB üyeliği hakkındaki bir soruyu cevaplayan Angela Merkel: “Türkiye'deki tartışmaları yakından takip ediyoruz. Bu konuda zaman zaman biz de açıklamalar yapıyoruz. Toplanma özgürlüğünün temel haklar arasında olduğunu geçmişte söyledim ve bugün de bu konuyu tekrar gündeme aldık ve konuştuk. Her ülke kendi demokratikleşmesini kendi iç dinamikleriyle sağlayacaktır. Avrupa Birliği tam üyelik müzakerelerinde ucu açık görüşmeler yapılıyor. Türkiye'nin tam üyeliği konusunda tereddütlerim hala devam ediyor. Sürecin ilerlemesini istiyoruz.“ dedi.

KARŞILIKLI UYUM SALVOLARI

Almanya’daki Türkler’in asimilasyon ve uyumlarına dair sorulan bir soruya cevap veren Erdoğan: „Biz bu konuda genel bir kuralı dile getirdik. Almanya’da yaşayan vatandaşlarımıza uyum konusunda üzerlerine düşeni yapmalarını tavsiye ettik ve ediyoruz. Ancak asimilasyon ise farklı bir durum.“ şeklinde konuştu.

Buna karşılık söz alan Angela Merkel ise: „Hükümet olarak uyum çalışmalarımız devam ediyor. Uyum tek taraflı olmaz. İki taraflı bir ilişkidir. Bu nedenle Köln'de yaptığınız konuşmada yaptığınız asimilasyon değerlendirmeniz bize yöneltilmiş bir uyarı gibi algılandı ve bu düşünceye kapıldık. Bizim asimile etme gibi bir hedefimiz yok.“ dedi.

BAYRAĞINIZ VE ÜLKENİZLE GURUR DUYUN

Basın toplantısının ardından akşam saatlerinde Almanya’da yaşayan Türkler ile bir araya gelen Başbakan Tayyip Erdoğan Almanyalı Türklere de umutlu konuştu. Erdoğan Türkiye ile gurur duymalarını isteyerek başladığı konuşmasında: „Almanya'da yaşayan Türkler olarak bayrağınızdan, ülkenizden, milletinizden gurur duymanızı istiyorum. Bugün sizin geride bıraktığınızdan çok daha farklı bir Türkiye var. Buraya gelmeden önce ocak ayının ihracat rakamları açıklandı. Ellerini ovuşturanlara sesleniyorum. Türkiye ocak ayında tüm zamanların rekorunu kırmış ve yüzde 10 artarak 12 milyar dolar oldu. Göreve geldiğimizde ihracat yıllık 36 milyar dolardı. Nereden nereye. Unutmayın ki, biz küllerinden ayağa kalkan bir milletiz. 230 milyar dolardan milli geliri devraldık. Biz bu rakamı, 10 senede şu an itibariyle 800 milyar dolara ulaştırmışız.“ dedi.

ALMANYALI TÜRKLERE ÖZEL TEŞEKKÜR

Bu konuda en büyük teşekkürü Almanyalı Türklerin hakettiğini vurgulayan Erdoğan: „Berlin’in bu büyük salonunu dolduran tüm kardeşlerime, tüm vatandaşlarımıza da teşekkür ediyor, aşkınız, sevdanız, ahde vefanız, muhabbetiniz için her birinize sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Bugün bir kez daha sizlere Türkiye’deki kardeşlerinizin, akrabalarınızın selamlarını getirdik. Bugün resmi bir çalışma yemeğinde bir araya geldiğimiz Sayın Şansölye, ‘akşam Türk vatandaşlarımıza özellikle selamımızı iletin’ dediler. Sizlere selamını iletiyorum. Buradan, Almanya’dan anavatanınızı an be an takip ettiğinizi çok iyi biliyorum. Türkiye emin ellerde. Türkiye emniyet içinde. Türkiye istikrarla büyümeye, huzuruna huzur katarak geleceğe emin adımlarla koşmaya devam ediyor. Türkiye engelleri aşarak, barikatları aşarak, zincirlerini söküp atarak 2023’e doğru kararlı şekilde yükselmeyi sürdürüyor.” şeklinde konuştu.

Kaynak : http://www.almanyabulteni.de/haberler/ulkenizle-gurur-duyun

Türkiye Karşıtı Kampanya

Frankfurter Allgemeine Zeitung Gazetesi, Alman Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU)'nin yaklaşan Avrupa Parlamentosu seçimi kampanyasında seçim stratejisini Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine karşı çıkmak üzerine kuracağını yazdı.

Gazete, önümüzdeki hafta sonunda son şekli verilecek seçim programı taslağında, “Türkiye'nin stratejik ve ekonomik önemine” atıfta bulunulacağını ancak AB'ye tam üyeliğin kesin bir dille reddedileceğini belirtti. FAZ'in haberinde seçim kampanyası programında, Birlik Partileri'nce sıkça kullanılan ve ilk olarak Başbakan Merkeltarafından dile getirilen Türkiye için “imtiyazlı ortaklık” ifadesine de yer verilmeyeceği yer alıyor.

“İMTİYAZLI ORTAKLIK” ÖNERİSİ YER ALMIYOR

Gazete, seçim programı taslağının Türkiye ile ilişkiler bölümünde “Almanya'da yaşayan Türk asıllılar iki ülke arasında köprü işlevi görmektedir. AB ile Türkiye arasındaki sıkı işbirliğinin daha da geliştirilmesini, dış ve güvenlik politikalarında da stratejik işbirliği yapılmasını arzuluyoruz.” ifadelerinin yer aldığına da haberinde yer verdi.
CDU
'nun bugüne kadar sürekli olarak dillendirdiği “imtiyazlı ortaklık” ifadesine ve Türkiye'nin iç meseleleriyle ilgili tartışmalara seçim programında yer verilmediğini belirten gazete, taslakta açıkça, 'Türkiye'nin tam üyeliğini ise ret ederiz” iafadelerini yer alacağını iddia etti.

STEINMEIER, “KAPILAR AÇIK” DEMİŞTİ

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier Berlin'de Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile buluşmasının ardından yaptığı açıklamada, “Kapının Türkiye'ye açık tutulması” gerektiğinden söz etmiş, ancakyolsuzlukla mücadele konusunun tam üyelik müzakerelerinde sorun çıkardığını belirtmişti.

Kaynak : http://www.almanyabulteni.de/politika/turkiye-karsiti-kampanya

Sayfalar

Subscribe to RSS - Haberler