Almanya'da İş ve Meslek Sahibi Olmak

İş Aramak

İş bulmanın birçok yolu vardır. Birçok işveren İş Bulma Ajansı (Agentur für Arbeit) ve yerel İş Bulma Merkezlerinden (Job-Center) faydalanmaktadır. Büyük gazetelerde ve internette de birçok iş ilanı bulabilirsiniz. Kendiniz de bir ilan verebilir ya da doğrudan yerinde iş arayabilirsiniz.Sizin için uygun işverenlerle şahsen iletişim kurmaya çalışmanızda fayda vardır.
İş ilanları çoğunlukla gazetelerin hafta sonu baskılarında bulunur.
Kontrol Listesi
Bu gazetelerde/broşürlerde büyük, bölgeler üstü bir iş piyasası bulabilirsiniz:
• Süddeutsche Zeitung
• Frankfurter Allgemeine Zeitung
• Frankfurter Rundschau
• Die Zeit (Perşembe günleri çıkar.)
• Wissenschaftsladen Bonn’un iş piyasası dergileri (Aşağıdaki alanlarda: Eğitim Kültür Sosyal Hizmet; Çevre Koruma ve Doğa Bilimleri; Salı günleri yayınlanır.)
Bu iş ilanları çoğunlukla internette de bulunur. İnternette, kendi yeterliliğinize uygun ve/veya belli bir bölgede iş ararken size yardımcı olabilecek birçok farklı iş portalı vardır, bazı internet portallarının aranan meslekle ilgili yeni bir ilan verildiğinde size e-posta yoluyla bilgi vermesini sağlayabilirsiniz.
Bunun yanında bölgenizde bulunan şirketlerden, internet sayfalarındaki iş ilanları hakkında bilgi alabilirsiniz. Burada iş ilanlarını “İşler” ya da “Kariyer” kavramları altında bulabilirsiniz. Geçici eleman sağlayan firmalarda da iş bulabilirsiniz. Bu tür firmalar çalışanlarını başka şirketlere "ödünç verirler".
Ya da bir gazeteye “İş Arayanlar” başlığı altında kendiniz bir ilan verebilir ya da internetteki bir iş portalında bir profil oluşturabilirsiniz. Böylece yeteneklerinizi ve yeterliliklerinizi tanıtabilir ve hangi işi aradığınızı tarif edebilirsiniz.
Önemli Açıklama !
Dikkat: İnternette ve günlük gazetelerde bazen ciddi olmayan ilanlar olabilir (örneğin evden çalışmak konusunda). Bu nedenle bir iş sözleşmesi imzalamadan önce işin ne olduğu hakkında ayrıntılı bilgi alın.
Meslek Eğitimi Yeri Aramak
Eğer Almanya’da bir meslek eğitimine başlamak istiyorsanız, iş bulma ajanslarının Mesleki Bilgilendirme Merkezlerinden (BIZ) çeşitli meslek eğitimi imkanları hakkında bilgi alabilirsiniz. www.ausbildung.net internet sayfasında, “Meslek Bulmak” adlı referans noktası altında meslek seçimiyle ilgili yardım alabilirsiniz, ancak sayfa mesleki eğitimi konusuyla ilgili daha birçok başka bilgi de vermektedir.
İnternette bunların yanında, Sanayi ve Ticaret Odalarının ya da Zanaatkar Odalarının meslek eğitimi yeri aramanızda size yardımcı olan platformları da vardır.

Önemli Açıklama !
Lütfen çoğunlukla meslek eğitimine başlamadan önceki yıl başvuru yapılması gerektiğini dikkate alın. Örneğin eğer Eylül 2012 tarihinde meslek eğitimine başlamak istiyorsanız, en geç 2011 yılının yazında eğitim yeri aramaya başlamanız gerekir.
Bölgenizde Alabileceğiniz Bilgiler
İkamet ettiğiniz yerde buralardan daha fazla bilgi alabilirsiniz:
• Yetişkin Göçmenlere Yönelik Göçmen Danışmanlığı ve Genç Göçmenlere Yönelik Hizmetler
• İş Bulma Ajansı ve İş Bulma Merkezi
• Sanayi ve Ticaret Odası
• Zanaatkarlar Odası