Almanya Vizesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Vize sürem geçti yada vize süresinin son günü . Vize mi uzatmazsam ne olur ? Ne yapmam gerekiyor ?

Vize süresinin bittiği, dolduğu gün merkezi otomatik bilgi sistemleri (bilgisayar ağı) bağlı tüm emniyet birimlerini uyaracaktır. Mesela vizeniz bugün bitiyor ve diyelim ki bugün ayın 26 sı. Ülkeyi terketmezseniz 24 saat mazeret için bildirim hakkınız var. Yani en geç ayın 27'sinde ülkeyi terketmeli veya kalmanız ile ilgili mazereti yabancı ülke makamına bildirmeniz gerekiyor. Vize süresi geçtikten sonra 1 gün içerisinde mazeret bildirme yada ülkeyi terketme hakkınız var. Bu süre geçerse aranmaya başlarsınız. Ve kaçak durumuna düşeceğiniz için muhtemelen o ülkenin vizesini uzun bir süre alamazsınız.
- Vize uzatma başvurunuzu vize süresinin geçtiği son gün yaparsanız ilgili emniyet birimi size başvuru yaptığınıza dair bir belge verecek ve bunu merkezi emniyet bilgi sistemine iletecektir. Kaçak durumda olmazsınız ama bir daha ki vize işlemlerinizde sicilinizde gözükecektir. Genellikle geçici uzatma süresi alırsınız (3-5 gün). O süre içinde evrakları tamamlar ve vizenizi uzatırsınız.
Yurtdışında askerlik problemi ile ilgili bilgi verirmisiniz?

Yurtdışında askerlik sorunu nuz varsa bilinmesi gereken 1111 sayılı kanunun 35/g maddesidir. Burada kısaca özetlemek gerekirse; oturum veya çalışma izniniz varsa askerliğinizi 38 yaşına kadar bağlı bulunduğunuz dış temsilciliğimiz yani konsolosluk yardımıyla erteleyebilirsiniz. Askerlik problemini olanların pasaport ve oturma yada çalışma izinleriyle beraber dış temsilciliklerimize (Türkiye konsolosluğuna) müracat etmesi gerekir. Gerekli evrakları öğrenmek için ilgili ülke temsilciliğimizi arayınız.
Önemli not : Eğer askerlik çağınıza geldiğiniz halde tecil etmeden yada mazeret bildirmeden yurtdışına çıkmışsanız yurtdışında askerlik ile ilgili işlem yapamazsınız. Bu konuyu çok önemseyiniz.
Kredi kartı borcum var ve bu borçtan dolayı hakkımda icra davası var. Almanya ya vize alabilirmiyim?

Türkiye'deki borçlarınız alman konsolosluğunu veya Almanya federal devletini bağlamaz. Sorun hava alanı pasaport kontrolleri sırasında karşınıza çıkabilir.Eğer davanız sonuçlanmamışsa yurtdışına çıkabilirsiniz Türkiye'de hava alanındaki pasaport kontrolleri sırasında sorun olmaz. Ama iki durum var;
1. Eğer borcunuz 25.000 ytl yi geçiyorsa borçlu olduğunuz banka size yurtdışına çıkma yasağı koydurabilir (sadece böyle bir hakları var, koydurmayabilirler de bunu emniyet birimlerinden öğrenebilirsiniz).
2. Eğer yüklü borcunuz devlet bankasına ise yurtdışına çıkmanız biraz daha zorlaşır. Hatıırı sayılabilecek bir vergi borcunuz varsa hava alanı pasaport kontrollerinde bu sorunu çözmek üzere geri çevrilebilirsiniz. Devlete olan borç bazı durumlarda otomatikman yurtdışı çıkışında problem yaratır. Seyehat kararı aldığınızda böyle bir borcunuz var ise ilk iş emniyete gidip yasağınız varmı yokmu diye öğrenmek olmalıdır. Yardımcı olurlar, herhangi bir yaptırım olmaz.