Almanya Vize Randevusu İçin Öneriler

1. Evraklarınız eksiksiz olmalıdır. Alman konsolosluğunun istediği biçimde fotoğrafınız olmasına dikkat edin. Vize mülakatı sırasında kesinlikle yalan söylemeyin, eksik veya yanlış bilgi vermeyin. Şüphelenmeye başlarlarsa ret verebilirler.

2. Heyecanlı olmanız anlayışla karşılanacaktır ama panik yapmayın.Vize memurlarının hergün yüzlerce insanla karşılaştığını ve gözlerinden en ufak bir ayrıntının kaçmadığını unutmayın. Dolayısıyla sorulan sorulara çelişki yaratmadan sakin, doğru cevap verin.

3. Mülakatta sorulan sorular genel olarak birbirine bağlantılı sorulardır. Sakin olun. Almanya ya neden gidiyorsunuz? sorusu genellikle ilk soru olur. Sonra gidiş nedeninize göre sorular sorarlar. Maddi durumunuz yada sponsorunuzun maddi durumu önemlidir. Almanya dan kesin döneceğinize inanmaları gerekir.Saygı çerçevesi içinde sıcakkanlı olun. Rahat olun. Almanca biliyorsanız almanca konuşun. Almanca bilmiyorsanız türkçe konuşarak vize mülakatı yapabilirsiniz. Almanca bilmeniz size artı puan getirecek olsa da almanca konuşamamak herhangi bir sıkıntıya sebep olmayacaktır.

4. Mülakat sırasında vize memurundan korkmayın. Amaçları gidiş nedeninizi anlamak, döneceğinize inanmaktır. Uzun süreli vize alacaksanız sponsorunuz (size almanya da maddi destek olacak kişi) hakkında sorularda sorulur.Hazırlıklı olun.

5. İlk kez vize alacaksanız kesinlikle müracatınızı şahsen yapmalısınız. 14 yaşında büyükler için bu şart aranmaktadır.

6. Vize başvrusu red edilirse (kabul edilmez ise) evraklarınızda yanlışlık, hata yada eksiklik olup olmadığını kontrol edin. Varsa düzeltip aynı gün tekrar randevu için arayabilirsiniz. Evrakların içeriğini iki kez kontrol edin. Moralinizi bozmayın. Verilen vizelerin azımsanmayacak bir bölümü 2. hatta 3. başvuru da alınıyor.

7. Almanya konsolosluğunda sizden ek evraklar isteyebilir. Bazen ilk seferde bazen on kez gidip gelerek evrakların tamamlandığı görülmüştür. Bu tamamen sizin ne kadar hazırlıklı gittiğinize bağlı. Evrakları tamamladıktan sonra, evrakların incelenmesi ve mülakat süresi toplam yaklaşık 30 - 45 dakika sürmektedir.

8. Konsolosluk içinde adım-adım ne yapmak gerekiyor diye soruluyor. Lütfen sizinde sorularınız varsa bize e-mail atın.

Genellikle adım-adım şöyle oluyor :

a. Üst aramasından geçiyorsunuz. Dolayısıyla üstünüzde çok fazla metal eşya taşımayın ki zaman kazanın.

b. Evraklarınızı vize memuruna veriyorsunuz, inceliyor ve eksik varsa tamamlamanız için sizi uyarıyor.

c. Evraklarınız tamamsa alman yetkili ye yönlendiriliyorsunuz. Alman yetkili elindeki evraklara bakıyor ilk önce daha sonra size sorular sormaya başlıyor. Almancanız yok ise yada yeterli değilse lütfen türkçe konuşun.

d. Daha sonra size hangi gün pasaportunuzu almak için gelmeniz gerektiğini söylüyorlar.

e. Bildirilen günde gidip pasaportunuzu alıyorsunuz. Vize reddedilmiş ise yukarıda sözettiğimiz 7. maddeyi okuyun.

f. Pasaportunuzu kargo ile isteyebilirsiniz.Ücretini ödeyip talimatı orada vermeniz gerekiyor.